Połamane drzewa i konary w wielu miejscach tarasowały drogi, uszkodziły elewacje budynków i zrywały linie energetyczne. Wichura zrywała dachy z domów i budynków gospodarczych.
Według Centrum, najbardziej poszkodowana została miejscowość Skotniki i Wacławów w gminie Aleksandrów, gdzie w wyniku wichury niemal całkowitemu zniszczeniu uległo pięć budynków mieszkalnych. Wichura pozrywała z nich dachy, a walące się drzewa uszkodziły ściany. Poszkodowane rodziny zostały umieszczone w lokalach zastępczych. Na razie nie wiadomo czy domy te będą nadawać się do zamieszkania. Na terenie gminy nawałnica uszkodziła także dachy 238 domów i ponad 300 budynków gospodarskich.
Przez kilkanaście godzin miejscowości te były praktycznie odcięta od świata, bowiem połamane drzewa zatarasowały drogi dojazdowe, wichura pozrywała linie energetyczne i przewróciła słupy telefoniczne. Dopiero w sobotę po południu strażakom udało się usunąć zwalone drzewa i odblokować drogi; częściowo przywrócono prąd i dostawy wody pitnej.
Po południu do gminy przyjechała wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz, która zapowiedziała, iż w najbliższym czasie najbardziej poszkodowani otrzymają pomocy w formie zasiłków specjalnych w wysokości 4 tys. zł na osobę. Władze gminy zapowiedziały wypłacenie zasiłków z pomocy społecznej. Pomoc zapowiadają także samorządowcy z sejmiku województwa łódzkiego, a także mieszkańcy okolicznych wsi i gmin.
Wiadomo, że najbardziej poszkodowane rodziny nie były ubezpieczone. Ci poszkodowani, którzy byli ubezpieczeni żalą się, że do poniedziałku nie mają kontaktu z firmami ubezpieczeniowymi.
W samym Piotrkowie Tryb. służby miejskie i strażacy usunęli z dróg kilkadziesiąt powalonych drzew, a także te, które przewrócone przez wichurę zagrażały budynkom. Ekipy remontowe naprawiły też większość dachów, które wichura zerwała z kilku budynków. Niektóre uszkodzenia zabezpieczono folią. Po zerwaniu linii energetycznych kilkuset odbiorców było pozbawionych prądu.
W gminie Lututów w powiecie wieruszowskim, przeszła burza z gradem, wielkości kurzych jaj. Grad uszkodził dachy 152 budynków mieszkalnych i 234 budynków gospodarczych oraz zniszczyły ponad 600 hektarów upraw.
Ekipy energetyczne nadal usuwają uszkodzenia sieci energetycznych, zerwanych przez wichurę i powalone drzewa. Nawałnica uszkodziła w powiecie piotrkowskim co najmniej 14 linii energetycznych średniego napięcia i ponad 540 stacji transformatorowych a prądu pozbawionych zostało kilkanaście tysięcy odbiorców. Wszystkie uszkodzenia mają zostać usunięte do niedzieli.
Wielkość materialnych strat jest na razie trudna do oszacowania, ale może sięgać kilku milionów złotych. Ich szacowaniem i ustalaniem form pomocy dla poszkodowanych zajmą się specjalne komisje. W sumie strażacy w całym województwie łódzkim interweniowali ponad 300 razy usuwając skutki nawałnic.
pap, em