Przypomnijmy: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed załamaniem pogody.
Mogą występować trąby powietrzne
Od czwartku, 22 czerwca, przez cały kraj będą przemieszczać się gwałtowne burze, którym towarzyszą deszcz lub grad oraz silne podmuchy wiatru do 90-100 km/h. Lokalnie mogą wystąpić nawet trąby powietrzne.
Nastąpi również zmiana temperatury, która może spaść do 17 stopni Celsjusza. Skutki załamania pogody najbardziej odczują mieszkańcy zachodniej i centralnej części Polski. Synoptycy przewidują, że pogoda ustabilizuje się dopiero w niedzielę.
Strażacy interweniowali ponad 160 razy
Do piątkowego poranka, 23 czerwca, strażacy podjęli w całym kraju ponad 160 interwencji. Jak wyliczył rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie śląskim – 53.
Strażacy interweniowali również w województwach łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim. Warto dodać, że w piątkowe przedpołudnie nawałnice dotarły już na Lubelszczyznę i Podkarpacie.
Niezwykłe zjawisko. Czym jest chmura szelfowa?
W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i nagrań, dokumentujących skutki nawałnic. Wśród nich szczególne wrażenie robią, na których utrwalono zjawisko zwane chmurą szelfową lub wałem szkwałowym. Co to takiego?
To szczególna forma chmury towarzyszącej burzom, która występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych Ma poziomy kształt, przypominający kształtem klin czy wał. Towarzyszą jej porywisty wiatr oraz opady ulewnego deszczu.
Chmurę szelfową udało się sfotografować np. nad województwem świętokrzyskim. „Absolutnie kosmiczny widok nad Skarżyskiem – Kamienną uwiecznił pan Albert Gula” – informuje Sieć Obserwatorów Burz.
twitterCzytaj też:
Dróżnik rażony piorunem. Gwałtowne burze nad PolskąCzytaj też:
IMGW ostrzega! Potężne burze i trąby powietrzne