Upalne temperatury w naszym kraju nie odpuszczają. Najbliższe dni również będą skąpane w słońcu.
W piątek na terenie całej Polski będzie pogodnie, bez opadów – podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatura maksymalna to od 20 stopni Celsjusza nad morzem, 24 stopni Celsjusza na północy do 29 stopni Celsjusza na południu i zachodzie.
Prognozowany wiatr będzie słaby i umiarkowany.
Burze w Polsce. Kiedy powrócą?
Niewielkie zachmurzenie utrzyma się w nocy z piątku na sobotę. To z kolei spowoduje mgły – ale pojawiające się tylko lokalnie – ograniczające widzialność do 300 metrów. Możemy spodziewać się ich głównie na północy i obszarach podgórskich.
Z kolei – jak informuje IMGW – w sobotę i niedzielę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Jedynie na północnym wschodzie – i to przejściowo – mogą pojawić się chmury oraz przelotne, słabe opady deszczu.
Będzie też coraz cieplej, słupki rtęci poszybują w górę. Temperatura maksymalna wahać się będzie od 25 do 31 stopni Celsjusza. Nad morzem jednak aura będzie nieco mniej sprzyjająca – miejscami termometry wskażą około 20 stopni Celsjusza. Wiatr przeważnie będzie słaby.
Wszyscy ci, którzy nie przepadają za burzami mogą odetchnąć z ulgą. Na kilka dni opuszczają one terytorium Polski. Silniejszych wyładować spodziewamy się dopiero w poniedziałek – prognozuje IMGW.
Upały w Polsce. Jak się zachować?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13.
Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, zadzwoń pod numer alarmowy (tel. 112). Jeśli to możliwe, przenieś się w chłodne miejsce.
Unikaj skrajnych temperatur – jeżeli pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach nie wychodź od razu na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.
Ogranicz opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Przebywaj na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godziny, stosując przy tym kremy ochronne.
Unikaj forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia.
Czytaj też:
To zachowanie turystów w Tatrach jest plagą. „Głupich nie brakuje”Czytaj też:
O tej pełni mówi się Burzowa lub Koźla. Na niebie zalśni Srebrny Glob