Potężny cyklon Sidr uderzył w czwartek z siłą 240 km/h w południowo-zachodnie wybrzeża Bangladeszu, zmiatając z powierzchni ziemi miasteczka i wsie, a także powodując znaczne szkody w dużych miastach. W piątek żywioł zdecydowanie osłabł i przeszedł w sztorm tropikalny, jednak w wielu regionach kraju utrzymują się deszcze i porywiste wiatry.
Groźna pięciometrowa fala, która powstała w wyniku cyklonu, zniszczyła zasiewy na polach i hodowle ryb w 15 przybrzeżnych okręgach - poinformowały lokalne władze i świadkowie.
Władze mają trudności z oszacowaniem strat na lądzie oraz faktycznej liczby ofiar i tych, którzy ucierpieli w wyniku cyklonu - w stolicy kraju Dhace i rejonach dotkniętych żywiołem nadal nie ma prądu, nie działają telefony.
Ratownicy przez cały czas dostarczają setkom tysięcy poszkodowanych żywność i leki.
Kilkadziesiąt ekip udziela pomocy w regionach najbardziej poszkodowanych na południowym-zachodzie, lecz ich pracę znacznie utrudnia brak prądu i łączy telefonicznych. Mieszkańcy jednej ze wsi w okręgu Bagerhat kilka godzin czekali na suchary i ryż - doniosła agencja UNB. Bagerhat leży 136 kilometrów na południe od Dhaki, blisko Zatoki Bengalskiej.
Unia Europejska odblokowała 1,5 miliona euro pomocy. Na miejsce katastrofy udali się unijni eksperci, którzy oceniają skalę potrzeb. Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że obecnie najbardziej potrzebna jest żywność, woda do picia, ubrania, koce i schronienie dla poszkodowanych.
Cyklony nawiedzają Bangladesz rokrocznie, siejąc spustoszenie oraz powodując ogromne straty w ludziach. W 1970 r. żywioł pochłonął ponad pół miliona ofiar, w 1991 r. zginęło 143 tys. ludzi.pap, ss, ab