Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował na swojej stronie internetowej nowe ostrzeżenia meteorologiczne. W różnych miejscach kraju ogłoszono alerty 1. stopnia w trzystopniowej rosnącej skali przed intensywnymi opadami śniegu, opadami marznącymi, oblodzeniem, silnym wiatrem i zawiejami/zamieciami śnieżnymi.
W powiatach słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdyni, Gdańskim i Gdańsku oraz lwóweckim, karkonoskim i Jelenia Góra wystąpią aż cztery z tych zagrożeń jednocześnie.
IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i zawiejami śnieżnymi
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydano dla województw:
- zachodniopomorskiego, poza powiatami zachodnimi;
- pomorskiego, poza powiatami wschodnimi;
- kujawsko-pomorskiego, dla powiatów tucholskiego i sępoleńskiego;
- wielkopolskiego, dla powiatu złotowskiego;
- dolnośląskiego, dla powiatów: lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra.
„Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm, lokalnie do 20 cm. Lokalnie, szczególnie nad morzem, możliwe burze” oraz „Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu” – czytamy w ostrzeżeniach dotyczących północy kraju, Ostrzeżenia dotyczące intensywnych opadów śniegu będą ważne od godz. 22 w czwartek do godz. 10 lub 16 w piątek. Natomiast ostrzeżenia dotyczące zawiei/zamieci śnieżnych ma obowiązywać do godz. 4 lub 7 w piątek.
„Miejscami, szczególnie na obszarach podgórskich, prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 13 cm” – czytamy z kolei w ostrzeżeniach dotyczących Dolnego Śląska. Ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 21 w czwartek i stracą ważność o godz. 9 w piątek. Natomiast ostrzeżenia dotyczące zawiei/zamieci śnieżnych ma obowiązywać do godz. 6 w piątek.
Alerty IMGW przed opadami marznącymi
IMGW wydało także ostrzeżenia 1. stopnia przed marznącymi opadami deszczu, które mogą powodować gołoledź. Obowiązują one w województwach
- zachodniopomorskim, w powiatach: gryfińskim, myśliborskim, pyrzyckim, stargardzkim, choszczeńskim, drawskim, szczecineckim;
- pomorskim, poza wschodnimi powiatami.
Ostrzeżenia obowiązują do godziny 22 w czwartek.
Ostrzeżenia IMGW przed oblodzeniem
„Lokalnie prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem przechodzących w mokry śnieg powodując ich oblodzenie. Temperatura minimalna około 0°C, temperatura minimalna przy gruncie około -2°C” – czytamy w ostrzeżeniach wydanych dla dużej części południowo-wschodniej części kraju.
Ostrzeżenia 1. stopnia przed oblodzeniem wydano dla województw:
- wielkopolskiego, dla południowych powiatów;
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- śląskiego;
- łódzkiego, z wyjątkiem północnych powiatów;
- świętokrzyskiego, z wyjątkiem wschodnich powiatów;
- małopolskiego, poza powiatami: brzeskim, tarnowskim, Tarnów i dąbrowskim.
Będą obowiązywać w godz. 2-8 w piątek.
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem
IMGW ogłosiło też ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla wielu regionów kraju. Wiatr w zależnosci od miejsca ma sięgać do 30 lub 35 km/h, a w porywach do 70 lub do 75 km/h. Na północy kraju zawieje z kierunków północnych, a w pozostałych regionach z zachodu.
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują województw:
- zachodniopomorskiego, powiatów: kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego;
- pomorskiego, powiatów: słupskiego, Słupsk, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, gdańskiego, Gdańsk, Sopot, Gdynia, nowodworskiego;
- warmińsko-mazurskiego, powiatów: elbląskiego, Elbląg, braniewskiego;
- lubuskiego, południowej połowy województwa;
- wielkopolskiego, południowej połowy województwa;
- łódzkiego, poza północnymi powiatami;
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- śląskiego;
- małopolskiego;
- świętokrzyskiego;
- podkarpackiego;
- lubelskiego, południowych powiatów.
Czytaj też:
IMGW przewiduje anomalię średniej temperatury w Polsce. „Wyższa o niemal 6 st. C”Czytaj też:
Wędkarz podzielił się swoimi radami na nowy rok. Trzecia z nich może być kluczowa