IMGW ostrzega: Burze w prawie całym kraju. „Silne opady deszczu, porywisty wiatr, lokalnie grad”
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedziele ostrzeżenia przed burzami obowiązujące na terenie 15 województw. Ogłoszone ostrzeżenia są pierwszego stopnia, czyli najniższe w trzystopniowej skali.
IMGW wydało ostrzeżenia: Burze w prawie całym kraju
„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad” – ostrzega IMGW.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obowiązują w województwach:
- podkarpackim;
- małopolskim;
- świętokrzyskim;
- lubelskim, w powiatach zachodnich;
- mazowieckim, poza północną i wschodnią częścią regionu;
- łódzkim;
- kujawsko-pomorskim;
- warmińsko-mazurskim, w zachodniej części regionu;
- pomorskim;
- zachodniopomorskim;
- wielkopolskim;
- lubuskim;
- dolnośląskim;
- opolskim;
- śląskim.
Alerty będą obowiązywały w kolejnych regionach w późniejszych godzinach. Najwcześniej wejdą w życie o godz. 10 na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i południowej części Wielkopolski. O godz. 13. będą już obowiązywać w większości regionów. Na Lubelszczyźnie, wschodnim Podkarpaciu i części Mazowsza wejdą w życie o 15.
We wszystkich ostrzeżenia alerty obowiązują do godz. 23.
Instytut opublikował także prognozę popgody na niedzielę. „Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz i burze, lokalnie może padać intensywnie. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem do 24° na południu, zachodzie i w centrum” – czytamy. „Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, w czasie burz w porywach do 70km/h” – dodano.
Co oznacza ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia IMGW?
Pierwszy stopień ostrzeżeń IMGW to najniższy z trójstopniowej skali.
„Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej” – tłumaczy instytut.