W upały nie pij piwa, tylko słoną wodę
Zdaniem specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w czasie upałów osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, powinny jak najczęściej pozostawać w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne może się okazać noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń, np. sklepów. Pomóc mogą także regularne chłodne kąpiele lub prysznic.
Napoje i potrawy
Zakupy najlepiej wtedy robić wcześnie rano lub wieczorem. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić, robić częste przerwy w pracy i unikać zbędnego wysiłku. - Temperatura optymalna dla naszego organizmu to 20-24 stopnie Celsjusza - powiedział dr Andrzej Kędziorski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Jak z pozbywaniem się nadmiernego ciepła radzi sobie ciało? - Nasz organizm nie dysponuje innymi możliwościami oddawania ciepła, niż drogą parowania. Dlatego trzeba pić dużo płynów - mówił naukowiec. Jego zdaniem najlepsza jest woda mineralna; może być lekko osolona.
Z kolei potrawy powinny być lekkostrawne. Najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. W gorące dni należy unikać alkoholu. - Picie alkoholu w czasie upałów jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zgonu - przestrzegają specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Dlatego konsumpcja piwa - reklamowanego często jako napój orzeźwiający - wcale nie jest dobrym pomysłem podczas gorących dni.
Nie przesadzać z klimatyzacją
Ryzykowne może okazać się wsiadanie do nagrzanego w słońcu samochodu. Wewnątrz temperatura sięgać może wtedy nawet 60-80 st. C. Dlatego zanim się wsiądziemy do auta, należy samochód przewietrzyć i obniżyć w nim temperaturę. Eksperci zaznaczają zarazem, że używając w aucie klimatyzacji, nie należy przesadzać z jego chłodzeniem. Z kolei w domach - jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - okna od słonecznej strony powinny być w dzień zasłonięte i zamknięte. Otwierać je należy za to w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.
Uważać w upały powinny również osoby uprawiające sport. W trakcie ćwiczeń warto co 20 minut wypić około 200 ml płynów, a po ich zakończeniu całkowicie ugasić pragnienie. Jeśli wysiłek nie przekracza jednej godziny, wystarczy, że będziemy popijać wodę. Dłuższe uprawianie sportu wymaga sięgnięcia po specjalne napoje orzeźwiające i wzmacniające.
Zgodnie z zaleceniami kardiologów, osoby, które odczuwają duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie lub nierówne bicie serca, albo mają mroczki przed oczami, powinny zgłosić się do lekarza.jl, PAP