Nad Polską wciąż obecny jest cyklon Benedykt. Przyniósł on ze sobą nie tylko chłód, ale również „brudne deszcze”. Pomimo czwartkowych rozpogodzeń w wielu częściach kraju, na południu nadal nieustannie pada. IMGW wydało wiele ostrzeżeń związanych z pogodą i stanem wód. Czy sytuacja uspokoi się w piątek, 19 maja?
Prognoza IMGW na piątek, 19 maja
W piątek wciąż będziemy pod wpływem cyklonu. Jednak temperatura znacznie poprawi się w większości kraju. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy od 12 do 22 stopni. Najniższe wyniki zarejestrujemy na Kujawach, w okolicach Tatr oraz Karkonoszy. Najcieplej będzie na wschodzie.
W centralnej części Polski utrzyma się 15–18 stopni, a na północy 14-15. Na południu stabilne 16–20 stopni. Tam również możemy spodziewać się najmniejszej ilości chmur.
W godzinach porannych ulewy z Małopolski i Śląska zaczną przesuwać się na północ. Do wieczora dotrą do Bydgoszczy i Włocławka.
W rejonach podgórskich ponownie zacznie padać w okolicach godziny 19:00. Deszczami objęty będzie teren Bieszczad oraz Beskidu Śląskiego. Opady osiągną tam do 2 mm/h. Możemy również być świadkami zjawiska zwanego „brudnym deszczem”. Niesie on ze sobą pył znad Sahary, który osiądzie na samochodach, chodnikach czy ubraniach. Nie jest on jednak niebezpieczny dla zdrowia.
Ostrzeżenia IMGW
W czwartek IMGW wydało kilka ostrzeżeń dotyczących pogody. Związane były z burzami, gradem oraz przymrozkami. Kolejny dzień zapowiada się jednak spokojniej. Instytut nie ogłosił żadnych alertów meteo na nadchodzącą dobę. To samo tyczy się potencjalnych niebezpieczeństw na drogach.
Inaczej sytuacja ma się w przypadku ostrzeżeń hydrologicznych. Ponownie niektóre wody przekroczyły poziom ostrzegawczy. Alertem objęte zostały zbiorniki wodne w województwach:
- śląskim;
- świętokrzyskim;
- podlaskim.
Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy również Odry na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Brzegu Dolnego.
Czytaj też:
W czwartek pojawi się „brudny deszcz”. Cyklon Benedykt da o sobie znaćCzytaj też:
Włoski region dotknięty powodzią. „Rzeczywistość przekroczyła najgorsze prognozy”