Pogoda i klimat to dwa pojęcia, które często stosujemy wymiennie, próbując opisać warunki atmosferyczne. To nie jest poprawne, ponieważ terminy te mają różne znaczenia. Są ze sobą powiązane, ale nie tożsame.
Czy klimat i pogoda to jest to samo?
Pogoda oznacza warunki atmosferyczne, które krótkotrwale występują na danym obszarze. Charakteryzuje się dużą zmiennością i dynamiką. Klimat natomiast oznacza warunki atmosferyczne, które długotrwale występują na danym obszarze i stanowią pewien wzorzec. Jest zdecydowanie bardziej stabilny niż pogoda.
Co to jest pogoda?
Pod pojęciem pogody rozumie się warunki meteorologiczne panujące na danym obszarze: temperaturę, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, kierunek wiatru, opady, nasłonecznienie.
Warunki te mogą różnić się w zależności od regionu kraju. W jednym województwie temperatura może być wysoka, a biomet korzystny, podczas gdy w innym pogodę zacznie kształtować napływający niż, niebo zasnują chmury, a ciśnienie zacznie spadać. Pogoda charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością.
Co to jest klimat?
Pod pojęciem klimatu kryje się ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Klimat kształtuje pięć elementów:
- atmosfera
- hydrosfera
- kriosfera
- litosfera
- biosfera
Przywykliśmy do tego, by termin „klimat” stosować do ogólnych warunków atmosferycznych panujących na całej kuli ziemskiej. Hasła: „klimat się zmienia”, „mamy ocieplenie klimatu” są poprawne i błędne jednocześnie.
Na Ziemi wyróżniamy pięć stref klimatycznych: równikową, zwrotnikową, podzwrotnikową, umiarkowaną (ciepłą i chłodną) oraz okołobiegunową. To jest niezmienne. Zmieniają się natomiast warunki klimatyczne: od lat naukowcy odnotowują wzrost średniej temperatury powietrza na świecie, co przyspiesza roztapianie powłok lodowych i powoduje podnoszenie poziomu wód w oceanach. „Zmiana klimatu”, rozumiana w ten sposób, oznacza globalne ocieplenie.
Czy można stosować te pojęcia zamiennie?
Stosowanie pojęć „pogoda” i „klimat” zamiennie jest błędne. „Pogoda” to dużo węższy termin, który odnosi się tylko do warunków panujących na danym obszarze w konkretnym czasie. „Klimat” z kolei to ogół zjawisk pogodowych w danym regionie.
Czytaj też:
Wchodzimy w rok ognia. Znana wizjonerka ujawnia, co nas czeka w 2024 rokuCzytaj też:
-58 stopni Celsjusza. Tak wygląda początek zimy w najmroźniejszym miejscu na świecie