IMGW przewiduje anomalię średniej temperatury w Polsce. „Wyższa o niemal 6 st. C”
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie tylko zajmują się prognozowaniem pogody na najbliższe dni i wydawaniem ostrzeżeń meteorologicznych dla Polski, ale również zmiany klimatu w Polsce. Pokazywane przez nich dane wskazują, jak prognozowana temperatura różni się od średniej temperatury z wielu ostatnich lat.
Zima z jesiennymi temperaturami. IMGW prognozuje anomalie
Na stronach IMGW pojawiła się długoterminowa prognoza numeryczna anomalii średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu atmosferycznego względem średniej z lat 1991 – 2020. Jak tłumaczą naukowcy z IMGW, anomalia średniej temperatury powietrza jest to odchylenie prognozowanej średniej temperatury powietrza w analizowanym okresie (tutaj jest to okres tygodnia) od średniej tygodniowej temperatury z trzydziestoletniego okresu referencyjnego.
Na załączonej grafice udostępnionej przez IMGW widać, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku temperatura ma być średnio nawet o kilka stopni wyższa niż średnia z lat 1991-2020. I to pomimo tego, że w najbliższych dniach znów ma być mroźno.
– Oznacza to, że w porównaniu z latami 1991-2020, w tym roku średnia temperatura w pierwszych dwóch miesiącach roku będzie w niektórych miejscach w Polsce wyższa o niemal 6℃ – wyjaśnia w rozmowie z portalem RadioZET.pl rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. – W najbliższych miesiącach temperatury powinny być raczej ujemne, a będą dodatnie – dodaje.
To oznacza, że także na początku ferii zimowych, które w niektórych częściach kraju rozpoczną się już 20 stycznia w całej Polsce będzie względnie ciepło. Prognozy IMGW wskazują, że śnieg będzie można zobaczyć jedynie w górach. – Temperatura w najbliższych tygodniach będzie bardziej przypominała tę występującą w okresie późnojesiennym niż zimowym – wskazuje rzecznik prasowy IMGW cytowany przez portal RadioZET.pl.