Synoptycy prognozują, że pogoda w środę będzie w Polsce spokojniejsza niż w ostatnich dniach.
Pogoda na środę. Spokojna noc
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na wschodzie początkowo duże i na południowym wschodzie przelotne opady deszczu. Burz mogą doświadczyć jeszcze mieszkańcy okolic Karpat, Podlasia i Lubelszczyzny. Słaby przelotny deszcz możliwy jest także początkowo na wybrzeżu.
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozowana wysokość opadów podczas burz sięgnie do 15 mililitrów na metr kwadratowy. Temperatura minimalna sięgać będzie od 14°C miejscami na zachodzie, przez około 17°C w centrum, do 21°C na Lubelszczyźnie.
Wiatr na ogół słaby, tylko na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych. W burzach porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę.
Pogoda na środę. W Tatrach możliwe burze
Meteorolodzy zapowiadają zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane w ciągu dnia.
Lokalnie nad samym morzem, a także na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich prognozowane są przelotne opady deszczu. W Tatrach możliwe burze. Podczas burz może spaść do 15 mililitrów deszczu na metr kwadratowy.
Temperatura maksymalna od 24°C na północnym zachodzie, około 28°C w centrum, do 31°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, nad samym morzem okresami umiarkowany. Powieje z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru mogą sięgać do 65 kilometrów na godzinę.
W Tatrach będzie niebezpiecznie. Co, gdy w górach zaskoczy Cię burza?
IMGW podpowiada, co zrobić, gdy burza zaskoczy nas poza domem. W środę szczególnie w Tatrach może być niebezpiecznie – jak zachować się w obliczu gwałtownej pogody?
- Jeśli burza jest jeszcze w pewnej odległości od Ciebie, jak najszybciej zejdź w niższe partie gór.
- Unikaj przebywania w pobliżu szczytów i grzbietów górskich.
- Jeśli nie masz możliwości zejść niżej, kucnij i trzymaj kolana i kostki złączone. Najlepiej zrób to na czymś, co odizoluje Cię od podłoża, np. plecaku, który nie ma metalowych elementów (na przykład stelaża).
- Nie kładź się na ziemi! W ten sposób tylko zwiększasz powierzchnię styku z ziemią, w którą może uderzyć piorun.
- Jeśli jesteś w grupie, rozejdźcie się by zachować między sobą kilkumetrową odległość. Nawet jeśli jedna osoba zostanie porażona, inni będą mogli udzielić jej pomocy.
- Usuń z ubrania wszelkie metalowe przedmioty (na przykład karabińczyki).
- Nie trzymaj się łańcuchów i innych metalowych przedmiotów (na przykład kijków trekkingowych), po których może rozejść się ładunek elektryczny z wyładowania.
- Nie chowaj się pod drzewami. Ze względu na swoją wysokość pełnią funkcję masztów, które są potencjalnym celem dla piorunów.
Czytaj też:
Ruszasz w podróż w czasie upału? Pamiętaj o tych zasadachCzytaj też:
Przez Polskę przejdą burze. Wyjaśniamy, dlaczego nie wolno stać przy oknie